Współwłaścicielka ( ex żona ) w części ułamkowej tj. po orzeczeniu rozwodu (2005) domaga się zapłaty kwoty 5.400,00 zł od konkubiny współwaściciela (ex męża). Majątek ex małżonków to dwa mieszkania. Po rozwodzie podzielili się, że każde z nich ma prawo do wyłącznego korzystania z jednego z mieszkań, czyli bez możliwości zamieszkania drugiego małżonka.
Współwłaścicielka podaję podstawę prawno bezpodstawnego wzbogacenia. Ex żona twierdzi, że ex mąż dokonał użyczenia przekraczając zakres czynności zwykłego zarządu, w związku z tym umowa jest nieważna.
Przy rozpatrywaniu sprawy należy mieć na uwadze treść art. 5 k.c. nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonanie prawa i nie korzysta z ochrony.
Mając na uwadze charakter rzeczowy stosunku współwłasności. Należy pamiętać o art. 198 k.c., że każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Kodeks cywilny uregulował rozwiązanie w sytuacji gdy współwłaściciele nie mogą dojść do zgody w zakresie zwykłego zarządu oraz w zakresie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu.
Do czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu zgodnie z art. 199 k.c. jest potrzeba zgoda wszystkich współwłaścicieli. Gdy nie ma takiej zgody współwłaściciele których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel czynności oraz interesy współwłaścicieli.
Jeżeli strony nie są zadowolone również rozstrzygnięciem sądu, wtedy mogą znieść współwłasność.
Czy powództwo zasługuje na oddalenie czy odrzucenie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz