sobota, 8 lutego 2014

Czynności zwykłego zarządu oraz przekraczające zakres zwykłego zarządu we wspólnocie

Zawarcie umowy o administrowanie z osobą trzecią jest czynnością zwykłego zarządu
Sąd uznał, że w ramach czynności zwykłego zarządu, Zarząd może udzielić pełnomocnictwa, jak też zawrzeć umowę o administrowanie z osobą trzecią w zakresie czynności zwykłego zarządu. Taki pogląd Sąd zaprezentował w uzasadnieniu postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 7 października 2011 r. w sprawie o sygn. akt II CSK 23/11. Jednak należy pamiętać, że w każdej sprawie Sąd wydaje wyrok na podstawie całokształtu okoliczności i dowodów zebranych w sprawie.

Przesłanki zaskarżenia uchwały przez właściciela lokalu

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388 z późn. zm. zwana dalej u.w.l. właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do Sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeżeli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.


Konsekwencje przekroczenia kompetencji przez Zarząd czyli podjęcie czynności przekraczającej zwykły zarząd bez odpowiedniego umocowania
Zgodnie z art. 22 ust. 3 u.w.l. czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu mają katalog otwarty. W orzecznictwie są rozbieżności w tym zakresie jaka czynność ma charakter czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu a jaka jest w ramach tego zarządu. Sąd każdorazowo bada stan faktyczny i dokonuje odpowiedniej wykładni przepisów prawa.

Co do zasady w przypadku uznania, że czynność ma charakter przekraczający zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej. Konsekwencje pominięcia tej procedury przy zawieraniu umowy i ewentualnemu uznaniu, że czynność ta miała charakter przekraczający zakres zwykłego zarządu nie zostały określone w ustawie u.w.l. Zgodnie z art. 1 ust. 2 u.w.l. w zakresie nieuregulowanym ustawą do własności lokali stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. W tej sytuacji powinien znaleźć zastosowanie art. 103 kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 103 par. 1 k.c. jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. Zaś zgodnie z art. 103 par. 2 k.c. druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy, staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu. Ponadto w braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.


Zasada prawidłowej gospodarki
Zgodnie z art. 26 u.w.l.  Zarząd ma obowiązek kierować wspólnotą mieszkaniową wg zasady prawidłowej gospodarki w zakresie czynności zwykłego zarządu oraz w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu. Naruszenie tej zasady, nie może być postrzegane jedynie przez pryzmat ceny, ale również jakość świadczonych usług oraz rzetelność oferenta. Co w konsekwencji oznacza, że oferta oraz umowa powinna być konkurencyjna w stosunku do umowy obowiązującej obecnie w Wspólnocie.

Odnośnie zawierania przez Zarząd Wspólnoty umowy, z firmą której właścicielem jest członek Zarządu Wspólnoty

Zgodnie z art. 21 u.w.l. gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie. W u.w.l. nie ma przepisów regulujących sytuację gdy Zarząd zawiera umowę z firmą, której właścicielem jest członek Zarządu. Zgodnie z art. 1 ust. 2 u.w.l. w zakresie nieuregulowanym ustawą do własności lokali stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.  Należy mieć na uwadze art. 108 k.c. pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywa w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów Wspólnoty. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pełnomocnik reprezentuje obie strony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz