Częścią składową rzeczy ruchomej i nieruchomej jest wszystko to, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmian przedmiotu odłączonego.
Sposób połączenia kilku samodzielnych rzeczy decyduje o ich prawnej odrębności i powstaniu jednej rzeczy. Prawnym wyrazem takiego połączenia jest przepis art. 47 par. 1 k.c. zgodnie z którym części składowe nie mogą być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
Przynależności tym różnią się od części składowych, że są to samoistne rzeczy ruchome, które pozostają w związku z inną rzeczą ruchomą albo nieruchomą nazywaną rzeczą główną.
Jako przykład niekoniecznie dobrze rozumianego pojęcia przynależności może z kolei posłużyć zdefiniowane w art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokal pojęcie pomieszczeń przynależnych do lokalu.
Do lokalu mogą przynależeć jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności:
- piwnica
- strych
- komórka
- garaż
zwane dalej pomieszczeniami przynależnymi.
Tzn. pomieszczenia przynależne w znaczeniu określonym w ustawie o własności lokali są częścią składową, a nie przynależnością lokalu
Rzeczy mogą przynosić dochody nazywane pożytkami. Polski system prawny rozróżnia trzy rodzaje pożytków:
1) pożytki naturalne rzeczy tj. płody i inne odłączone od rzeczy części składowe, jakie według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy
2) pożytki cywilne rzeczy tj. dochody, jakie rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego ( w postaci pieniężnej lub niepieniężnej np. z najmu lub dzierżawy)
3) pożytki prawa tj. dochody, które prawo to przynosi zgodnie ze swym społeczno-gospodarczym przeznaczeniem, mogą mieć charakter zarówno pożytków naturalnych, jak i pożytków cywilnych ( np. odsetki od wierzytelności )
A czy drzwi zewnętrzne są częścią składową nieruchomości czy przynależnością w loklau mieszkalnym w nowym bloku?
OdpowiedzUsuńDrzwi zewnętrzne są przynależnością a nie częścią składową, bo:
Usuń1) nie są trwale przyłączone z ścianą (nie stanowią struktury budynku, jako cześć składowa lokalu)
2) drzwi i ściana lokalu stanowią własność właściciela lokalu
3) zachodzi związek funkcjonalny (drzwi służą m.in. do izolowania temparatury) i faktyczny
4) można wyciągnąć drzwi z zawiasów - część składową trudno odłączyć od nieruchomości np. drzewo trudno wyciągnąć siłą rąk; np. drzewo, jako część składowa w okresie zasiania, stanowi rzecz ruchomą z chwilą powalenia i może stanowić przedmiot obrotu.
Niestety ja się jeszcze na tych kwestiach związanych z nieruchomościami nie znam, ale może czasem je zrozumiem. W końcu dopiero co zakupiłam moje pierwsze nowe mieszkanie. Wybrałam ofertę mieszkań w Rumi od dewelopera https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-rumia.html i jestem przekonana, że był to dobry wybór.
OdpowiedzUsuńDobór odpowiedniego wykonawcy prac brukarskich jest kluczowy dla trwałości i estetyki każdej powierzchni zewnętrznej. https://bruk.warszawa.pl/ oferuje kompleksowe usługi od projektowania po realizację, wykorzystując tylko najlepsze materiały dostępne na rynku. Ich zespół specjalistów zapewnia, że każda praca jest dokładnie zaplanowana i wykonana zgodnie z najnowszymi trendami w brukarstwie.
OdpowiedzUsuńW trakcie planowania remontu ważne jest, aby korzystać z produktów wysokiej jakości, które zapewnią trwałość i estetykę na lata. Sklep z materiałami do wykończenia wnętrz powinien oferować nie tylko szeroki wybór, ale również doradztwo w zakresie najlepszego wyboru. Strona https://artcorestudio.pl/ to miejsce, gdzie można znaleźć zarówno inspiracje, jak i praktyczne porady.
OdpowiedzUsuń